Vuosilehti 2025


Käpypoika viimeisteli Kirsi Kunnaksen muistometsän

Teksti: Anni Kytömäki

Artikkeli on julkaistu Luonnonperintösäätiön vuosilehdessä Uutisia ikimetsästä nro 20 / 2025.

Kesäkuun 11. päivänä järjestettiin kutsuvieraille juhlaretki Luonnonperintösäätiön uudelle suojelualueelle Ylöjärvellä. Ylöjärven kaupungilta oli keväällä saatu ostettua täydennysalue vuonna 2020 hankittuun Tiitiäisen metsään. Käpypojan metsäksi nimetty alue rajoittuu Tiitiäisen metsään, ja yhteensä alueet muodostavat runoilija Kirsi Kunnaksen muistometsän. Tiitiäinen ja Käpypoika suojelualueiden niminä kumpuavat Kunnaksen teoksista.

Retkipäivänä kokoonnuttiin ensin Ylöjärven kaupungin omistamalle Pikku-Ahveniston huvilalle, jossa juhlapuheen piti metsänostoa varten suurlahjoituksen tehneen WSOY:n yhteiskuntasuhdejohtaja Jenni Haukio. Puheessaan hän valotti mm. Kirsi Kunnaksen metsäsuhdetta. Lisäksi säätiön ja tukiyhdistyksen Ikimetsän ystävien edustajat kertoivat metsän suojelun vaiheista, Ylöjärven kaupunginjohtaja Pauli Piiparinen kuvaili suojeluprosessia kaupungin näkökulmasta ja Ylöjärven Karhen ympäristökoulun oppilaat pitivät runoesityksen.

Käpypojan metsä. Kuva: Rami Marjamäki
Kesäkuisella juhlaretkellä Käpypojan metsässä kaikki osapuolet iloitsivat
yksituumaisesti upeasta lopputuloksesta, hamaan ikuisuuteen
humisevasta metsästä.. Kuva: Rami Marjamäki



Suojelun piiriin on nyt saatu hieno metsäalue, jonka paikalliset luonnonystävät ”löysivät” vuonna 2000. Suojelua ryhdyttiin edistämään jo tuolloin, mutta prosessi kesti lopulta 25 vuotta. Monta vaihetta koettiin, eikä arvokasta aluetta aivan kokonaan saatu säästymään hakkuilta. Kirsi Kunnaksen muistometsä ja sen kyljessä sijaitseva kaupungin oma suojelualue ovat kuitenkin osoitus siitä, että luonnon puolustaminen kannattaa. Vuosien uurastus saattaa tuottaa huikean tuloksen: tässä tapauksessa yhteensä 70 hehtaaria suojeltuja metsiä.

Puheiden jälkeen taivallettiin metsäpolkuja pitkin uusimmalle kohteelle, Käpypojan metsään. Alkukesän heleänvihreä salomaa avartui kulkijoiden edessä linnunlauluineen, ja matkan varrella pysähdyttiin tutustumaan puiden huomassa elävään metsän pienikokoiseen kansaan, kuten taulakääpiin, yövilkkoihin ja sammalistoon. Mukana retkellä olivat myös Kirsi Kunnaksen pojat, muusikot Martti ja Mikko Syrjä. Martti kuvasi runoilijaäitinsä metsäyhteyttä sykähdyttävästi:


”Puita Kirsi rakasti, ja varmaan olisi halunnut olla puu. Tai oli mielestään puu, tai oli joskus ollut puu.”


Kirsi Kunnaksen muistometsä sijaitsee taajaman lähellä, ja alueelle onkin muodostunut aikojen saatossa polkuja. Luonnonperintösäätiön hoteissa jokaisenoikeudet ovat edelleen voimassa, eli metsässä saa kulkea, marjastaa ja sienestää. Suojelualueilla pääosassa on kuitenkin villi luonto, ja siksi säätiö suosittelee käyttämään olemassa olevia polkuja. Tavoitteena on ohjata retkeilyä jatkossa myös opastein.

Tee kertalahjoitus ikimetsien hyväksi.

MobilePay: 10066

Vuosilehti 2025

Uusimmat julkaisut

Liity uutiskirjeen tilaajaksi

Tilaamalla uutiskirjeen saat säätiön uutiset sekä tietoa ajankohtaisista kampanjoista ja tuoreimmista suojelualueistamme suoraan sähköpostiisi. Luonnonperintösäätiön uutiskirje julkaistaan noin neljä kertaa vuodessa.