Hämeenlinnan Ikimetsägalleriassa avautuu torstaina 16.5. Kimmo Ojasen ja Pekka Suomäen taidenäyttely, joka on esillä 20.6. saakka.
Kimmo Ojasen näyttely koostuu suurista reliefeistä tai veistoksista, joiden puumateriaali elää valon mukaan. Teoksissaan Ojanen antaa uuden elämän kierrätyspuulle, kuten puretun saunan lattialankuille. Ojasen teokset hengittävät kuvanveiston, maalaustaiteen ja käsityötaidon välimaastossa.
Pekka Suomäen esinekoosteet hyödyntävät hukka-, löytö-, ja luonnonmateriaaleja. Suomäki käsittelee ajatonta ihmislajin itsetuhoisten käytöstapojen teemaa. Usein pienikokoiset esinekoosteet herättävät ajattelemaan suuria kysymyksiä, kuten rajatonta kasvua rajallisissa olosuhteissa.
Kimmo Ojasen työ taiteilijana kuvastaa hänen kunnioitustaan puita kohtaan. Hän on työstänyt puuta erilaisissa projekteissa yksityishenkilöille, yrityksille ja julkisisiin tiloihin. Ojanen antaa puumateriaalin sielukkuuden ohjata vaistonvaraista työskentelyprosessiaan.
Pekka Suomäki (s. 1961) on kuvataiteilija, joka on pitänyt yksityis-, yhteis- ja ryhmänäyttelyitä vuodesta 1991. Aiheet ovat pysyviä: ihmislajin itsetuhoinen käytös eri muodoissaan. Pekka Suomäki asuu ja työskentelee Korpilahdella.
Hämeenlinnassa osoitteessa Sibeliuksenkatu 2 toimiva Ikimetsägalleria on Luonnonperintösäätiön suojelutyötä tukeva taidegalleria, joka jatkaa metsäkeskustelua taiteen keinoin. Ikimetsägalleriaan on suora pääsy naapuritilassa toimivasta Luonnonperintösäätiön Ikimetsäpuodista, ja galleria noudattelee puodin aukioloaikoja.
Ikimetsägalleria on avoinna maanantaisin kello 12–16, tiistaisin 10–16, torstaisin kello 10–16 ja perjantaisin 10–16. Lisätietoja löytyy Ikimetsägallerian sivuilta osoitteesta http://www.ikimetsagalleria.fi/





