EtusivuVerkkokauppaLahjoitetut tuotteetTimo Siivonen: Aarin aarniometsät. Jäähyväissanakirja Etelä-Suomen luonnonmetsille

Timo Siivonen: Aarin aarniometsät. Jäähyväissanakirja Etelä-Suomen luonnonmetsille

45,00 

Aarin aarniometsät on Timo Siivosen esseeteos ja runsaasti kuvitettu valokuvakirja, joka pureutuu suomalaisen metsäluonnon katoamiseen ja kyseenalaistaa talousmetsäajattelun. Henkilökohtainen kerronta ja vaikuttavat kuvat pienistä luonnonmetsäsaarekkeista yhdistyvät kriittiseksi puheenvuoroksi metsäpolitiikasta ja luonnon välineellistämisestä. Kirja on sekä visuaalinen elämys että kannanotto – ja jokainen ostettu kappale tukee metsien suojelua.

Varastossa

Kuvaus

Esseeteos ja runsaasti kuvitettu valokuvakirja kyseenalaistaa suomalaisen talousmetsäideologian

Mitä jää jäljelle, kun aarniometsät kutistuvat pikkuruisiksi saarekkeiksi sellupeltojen keskelle? Tietokirjailija ja luontovalokuvaaja Timo Siivosen teos Aarin aarniometsät. Jäähyväissanakirja Etelä-Suomen luonnonmetsille (Opus Nemus, 2026) on poleeminen ja visuaalisesti tyylikäs analyysi suomalaisen metsäluonnon katoamisesta.

Teoksessa henkilökohtainen esseekerronta ja luonnonmetsien haurautta tallentavat upeat valokuvat yhdistyvät kriittiseksi puheenvuoroksi suomalaisesta metsäpolitiikasta.

Haikean kauniit kuvat on otettu kirjan nimen mukaisesti ”aarin aarniometsissä”, pikkuruisissa luontolaikuissa, joiden ympärillä avautuu talousmetsien kaikkialle ulottuva lohduttomuus.

Teoksen teksteissä Siivonen mm. purkaa metsäalan ammattisanastoa: Mitä tarkoittaa ”metsän uudistaminen”, ”päätehakkuu” tai ”metsähygienia”? Miten näillä käsitteillä viherpestään omaa toimintaa ja oikeutetaan luonnon välineellistäminen?

Siivonen osoittaa, että suomalaisten itsestään hellimä mielikuva kansasta, jolla on ”erityinen metsäsuhde”, on pelkkä myytti vailla todellisuuspohjaa.

Teos kyseenalaistaa myös valtavirran luontovalokuvaukselle tyypillisen kansallisromattisen eetoksen, jossa luontoa kaunistelevilla kuvilla luodaan katsojalle harha koskemattomasta luonnosta, jolla ei ole mitään hätää.

Tuotot metsien suojeluun

Timo Siivonen lahjoittaa kirjan myynnistä saatavan tuoton kokonaisuudessaan Luonnonperintösäätiölle. Varoilla hankitaan uusia metsäalueita pysyvän suojelun piiriin.

Aarin aarniometsät ei ole taas yksi uusi kaunis luontokirja hyllyssä. Se on luonnonsuojeluteko, jonka jokainen myyty kappale pelastaa palan suomalaista metsäluontoa ikuisiksi ajoiksi.

Kirjan visuaalisesta muotoilusta vastaa palkittu graafinen suunnittelija Tuija Tarkiainen. Koneen Säätiö on tukenut sen julkaisemista.

Tuotetiedot

Hinta 45 €

Teksti ja valokuvat: Timo Siivonen

Sivumäärä: 296 sivua, numeroitu painos

Kuvat: 182 värikuvaa

Ulkoasu: Tuija Tarkiainen

Kustantaja: Opus Nemus (2026)

Lisätiedot

Paino 0,95 kg (kilogramma)