- Tämä tapahtuma on mennyt.
Hukkakorpi, Mikkeli
13.9.2025 klo 12:00 - 13:30
Maksuton – 25,00€
Hukanvuoren moni-ilmeinen, viehättävä suojelualue sijaitsee Mikkelin Ristiinassa. Alue rajoittuu idässä kauniiseen Ahvenlampeen, johon kallio laskeutuu paikoin maalauksellisen jyrkkänä. Länsipuolella uusi suojelualue jatkuu entisen Vuorenlisän maille rehevämpänä ja lehtipuitakin kasvaen. Se sulkee sisälleen entisiä niittyjä, mansikka-ahoja ja ikivanhan talonpaikan, jonka merkkejä voi löytää saniaisten keskeltä. Lue lisää suojelualueesta täällä.
Oppaana toimii Luonnonperintösäätiön suojelujohtaja Harri Hölttä.
Varustus: maastokengät, säänmukainen vaatetus sekä omat eväät. Maasto on helppokulkuista.
Retki on osa Luonnonperintösäätiön 30-vuotisjuhlavuoden tapahtumia. Juhlavuoden retket ovat Luonnonperintösäätiön kummeille ja Ikimetsän ystävät ry:n jäsenille ilmaisia – mutta toki kummit ja yhdistyksen jäsenetkin saavat halutessaan muistaa säätiötä vapaaehtoisella tukimaksulla. Muiden osallistumismaksu retkelle on 25 euroa/hlö.
Retkelle otetaan 20 osallistujaa.
Paikalle ei voi kulkea isolla bussilla, joten järjestämme 8hlö minibussikuljetuksen Mikkelin matkakeskukselta klo 11:15. Minibussi lähtee takaisin klo 13:30 ja on perillä Mikkelissä n. klo 14.
Jos saavut autolla, ilmoita onko autosi käytettävissä kimppakyytejä varten, ja mistä autosi lähtee retkipaikalle.
HUOM! Ilmoita lisäkentässä, jos haluat paikan bussista. Jos et ilmoita mitään, se tarkoittaa että saavut omin avuin.


